אודות

מהו פרויקט חשים את האוויר?

פרויקט “חשים את האוויר” צמח כפרויקט משותף לפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון, לפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון, ול- CITI-SENSE האירופית, ומבוסס על שיתוף פעולה מחקרי בין המדענים לבין הציבור. אנו מאמינים כי מידע על איכות האוויר צריך להיות זמין ומובן לכולם. לשם כך בנינו את פלטפורמת “חשים את האוויר” אשר אוספת נתוני איכות אוויר מכל תחנות הניטור ברחבי הארץ ומציגה לכם אותה בצורה פשוטה וברורה.

לחצו לפלטפורמת הצגת נתונים

כמידע משלים על מידע זה, ביקשנו בשלב א’ של המיזם את עזרת הציבור בהצבת חיישני איכות אוויר בבתים, בחנויות ובמשרדים בשכונת נווה שאנן בחיפה בכדי לקבל תמונת מצב יומיומית לגבי איכות האוויר בזמנים ובמקומות שונים בשכונה. בשלב ב’ של המיזם הרחבנו את מעגל המשתתפים ואנו כעת מציעים לתושבים להשאיל חיישנים ניידים על מנת לבצע מחקרים אישיים במקומות שמעניינים אותם. משתתפים אף יכולים לדווח על מפגעי אוויר שהם רואים בשטח ולשתף בכך את כלל האוכלוסיה.

לנו חשוב שהניטור לא יעשה רק במוקד אחד או שניים בכל עיר, אלא ניטור “בגובה העיניים” (או יותר נכון – ניטור בגובה הנחיריים) שיאפשר לנו לדעת מה איכות האוויר בבתים בהם אנו גרים, במשרדים בהם אנו עובדים, בגני הילדים ובבתי הספר, בפארקים ובגני השעשועים, ויעזור לנו לקבל החלטות בנוגע לחיינו.

air

המידע, הנאסף על ידי חיישנים מועלה באופן אוטומטי לפלטפורמת הצגת הנתונים באתר זה, בו ניתן לראות סיכום תוצאות איכות האוויר לאורך זמן, לבצע ניתוח נתונים, ולדון במסקנות המחקר. יחד, נוכל ללמוד על איכות האוויר בישראל, על הבדלים בין אזורים שונים ולגבש תוכניות פעולה להבטחת אוויר נקי יותר לנשימה.